Historia Teatru Muzycznego VARIETE

Idea

KRAKOWSKI TEATR VARIETE

Idea powstania sceny specjalizującej się w lekkim repertuarze teatralnym, narodziła się kilkanaście lat temu. Po 12 latach starań, doszło do realizacji tego unikatowego przedsięwzięcia. 30 kwietnia 2014 roku decyzją Rady Miasta Krakowa, Krakowskiemu Teatrowi VARIETE został nadany Statut Instytucji Kultury.

VARIETE pod dyrekcją Janusza Szydłowskiego i Agnieszki Miki-Kotłowskiej jest instytucją artystyczną, w której tworzy i upowszechnia się sztukę rozrywkową na najwyższym poziomie.

KRAKOWSKI TEATR VARIETE

Wydarzenia prezentowane w Teatrze VARIETE są z założenia repertuarem lekkim, mającym wywoływać uśmiech na twarzy widza. Najmłodsza krakowska scena jest instytucją artystyczną, w której tworzy i upowszechnia się sztukę rozrywkową przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów i poziomu artystycznego godnego największych scen musicalowych w kraju. W ciągu 9 lat od powołania VARIETE zrealizowano tu już 15 premier teatralnych, w tym 4 musicalowe na licencji broadwayowskich agencji operujących prawami autorskimi na całym świecie – "Legalna Blondynka" (reż. Janusz Józefowicz), "Chicago" (reż. Wojciech Kościelniak), "Opera za trzy grosze" (reż. Jerzy Jan Połoński), "Pretty Woman – The Musical" (reż. Wojciech Kościelniak).

W Teatrze Muzycznym nie może zabraknąć muzyki wykonywanej na żywo. Teatr prowadzi cykl koncertów pod marką VARIETE. Na deski Teatru zapraszani są muzycy światowej sławy, którzy zawsze gromadzą pełną widownię. Teatr stawia na różnorodność, stały jest jedynie najwyższy poziom artystyczny prezentowanych wydarzeń.

Krakowski Teatr VARIETE, oprócz tego, że gości na swojej scenie cenione gwiazdy, daje również szansę młodym adeptom sztuki scenicznej. Teatr prężnie się rozwija, aspirując do bycia jedną z najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych scen rozrywkowych w kraju.

"VARIETE to uśmiech dla Krakowa." - Dyrektor Krakowskiego Teatru VARIETE, Janusz Szydłowski

Budynek Teatru

Krakowski Teatr VARIETE mieści się w zabytkowym budynku byłego Kinoteatru Związkowiec. Budynek (wpisany do rejestru zabytków) dawnego kina Związkowiec przy ul. Grzegórzeckiej, został wzniesiony w 1938 roku.

W latach 1948-1952 na zlecenie Rady Zakładowej Zakładów Fabryki Maszyn, Kotłów i Wagonów Zieleniewskich, został rozbudowany i zmodernizowany przez wybitnego architekta i inżyniera Zbigniewa Solawę. Pierwotnym celem budynku, było stworzenie miejsca dla potrzeb związanych z organizacją pracy pracowników fabryki i spotkań okolicznościowych. Z czasem Kinoteatr Związkowiec zyskał nowe funkcjonalności, został wyposażony w salę widowiskową oraz salę kinową. W Związkowcu odbywały się liczne imprezy, występy artystów i komików Teatru Satyryków.

Związkowiec jest przykładem architektury przedwojennego modernizmu, ma formę prostej bryły z wyraźnie zaakcentowanym uskokiem elewacji. Po remoncie budynek odzyskał dawną świetność i blask, a foyer, sala widowiskowa i schody zostały odrestaurowane, podkreślając ich przedwojenny charakter. Teraz, po ponad 20 latach, Związkowiec, rozpoczyna na nowo pełnić rozrywkową funkcję, stając się siedzibą nowego teatru, pierwszego muzycznego teatru w Krakowie – Krakowskiego Teatru VARIETE.

Teatr impresaryjny

Krakowski Teatr VARIETE prowadzi działalność impresaryjną, angażując do wydarzeń artystycznych najwybitniejszych twórców.

Działalność impresaryjna umożliwia prezentację światowych i polskich musicali realizowanych przez znakomite zespoły taneczne i muzyczne, różnorodnych artystów i wykonawców. W VARIETE można podziwiać twórców z całego świata, prezentujących mniej znane formy sztuki.

VARIETE to prezentacja nowych trendów w wykonawstwie szeroko rozumianej sztuki musicalowej.

VARIETE teatr impresaryjny (zdjęcie neonu)

W naszej witrynie wykorzystujemy poniższe cookies, jesli nie zaakceptujesz wszystkich, niektóre elementy strony mogą nie działać.