Grzegórzki Art Festiwal 2025
13–15 czerwca | Kraków

Grzegórzki –
dzielnica na styku Wisły, historii i współczesności – w dniach 13–15 czerwca 2025 zamienią się w tętniącą życiem przestrzeń sztuki. Podczas trzech festiwalowych dni mieszkańcy i goście będą mieli okazję uczestniczyć w wydarzeniach pełnych pasji, zaangażowania i talentu – od poezji, koncertów fortepianowych, gitarowych i organowych, po spotkania autorskie, warsztaty, spektakle i konkursy.

Piątek – Krakowski Teatr VARIETE
Już od rana swoje podwoje otworzy Teatr VARIETE w godzinach 10:00–14:00 zapraszamy na dzień otwarty z możliwością poznania kulis pracy jednej z najważniejszych scen muzycznych Krakowa.

Oficjalne rozpoczęcie festiwalu nastąpi o godzinie 16:00 podczas panelu dyskusyjnego „Kulturalne Grzegórzki”, poświęconego roli kultury w życiu lokalnej społeczności. Chwilę później – o 17:00 – odbędzie się finał Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Przyroda w kolorach”, organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury przy ul. Grunwaldzkiej 5. To święto dziecięcej i młodzieżowej wyobraźni, które gromadzi uczestników z Polski i zagranicy. Uroczystość uświetni występ zespołu Rdzeń 6, wprowadzając muzyczną energię i radość młodzieżowego święta.

Wieczorem, o 19:30, scena Teatru VARIETE zamieni się w przestrzeń poetyckiego spektaklu. W programie „Dancing”, opartym na twórczości Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, wystąpią znakomici aktorzy: Maja Barełkowska i Piotr Cyrwus, a towarzyszyć im będzie zespół baletowy Scena Ruchu i Petit TuTu, grupa taneczna tańca nowoczesnego HOOP oraz Studio Tańca Współczesnego. Poezja, muzyka i taniec stworzą poruszające widowisko, opowiadające o codzienności i marzeniach – pełne nastroju, refleksji i scenicznego piękna.

Sobota – Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Grunwaldzka 5
Drugi dzień festiwalu będzie należał do gitarzystów. W godzinach 9:00–13:00 odbędzie się Wojewódzki Przegląd Gitarowy, prezentujący młode talenty z całego regionu. Następnie, o 13:00, zapraszamy na recital wirtuoza flamenco – Miguela Czachowskiego, który oczaruje publiczność południowym temperamentem i techniką gry.

W godzinach 14:00–17:00 pracownie MDK otworzą się dla uczestników warsztatów artystycznych – od malarstwa i rysunku po twórczość inspirowaną dziełami wielkich mistrzów. Będzie to wyjątkowa okazja do rozwijania talentów pod okiem doświadczonych instruktorów.

Wieczór zamknie wyjątkowe spotkanie z filozofią i literaturą. O 17:00 dr hab. Łukasz Tischner, prof. UJ, w osobisty sposób przedstawi życie i uniwersalną myśl swojego stryja, księdza Józefa Tischnera, w prelekcji pt. „Tischner, jakiego nie znamy”, której towarzyszyć będzie muzyka fortepianowa w wykonaniu Dominika Gilewskiego. Kilka pierwszych lat działalności tego niezwykłego filozofa i duchownego było związanych z Grzegórzkami.

Niedziela – kościół św. Mikołaja i MDK
Ostatni dzień festiwalu rozpocznie się w niedzielę o godzinie 17:00 koncertem „Grzegórzeckie sacrum”, który odbędzie się w zabytkowym kościele św. Mikołaja przy ul. Kopernika 9. To wydarzenie wprowadzi publiczność w atmosferę skupienia i refleksji, prezentując muzykę organową, lutniową i gitarową w wykonaniu uznanych artystów. Za organami zasiądzie Marek Stefański, wirtuoz tego królewskiego instrumentu, którego koncerty w świątyniach i salach koncertowych Europy i świata są nie tylko prezentacjami pełnymi blasku, ale i duchowym przeżyciem. Dźwięki lutni wydobędzie Mariusz Kominiak – artysta, który z czułością i precyzją przywraca głos muzyce dawnych wieków. Towarzyszyć im będzie gitarzysta młodego pokolenia Patryk Chwiej.

Na zakończenie, o godzinie 20:00 w Młodzieżowym Domu Kultury, scena należeć będzie do młodych aktorów Teatru Piętro Niżej, którzy zaprezentują klasykę polskiego dramatu – „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Spektakl będzie doskonałym finałem festiwalu – łączącym tradycję, aktualność tematu i młodzieńczą świeżość interpretacji.

Grzegórzki ART Festiwal to:
🎭 spotkanie pokoleń i stylów
🎨 przestrzeń dla młodzieży i uznanych artystów
🎶 trzy dni pełne sztuki, muzyki, teatru i rozmów

Wstęp wolny
Na wybrane wydarzenia obowiązują bezpłatne wejściówki:
– Teatr VARIETE: dostępne w kasie Teatru od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia kasy
– MDK Grunwaldzka 5: dostępne w sekretariacie placówki w godzinach 8-10 i 18-19
– Do uczestnictwa na drzwi otwarte Teatru VARIETE obowiązują zapisy. W celu rezerwacji miejsc prosimy o kontakt z Biurem Organizacji Widowni Teatru (mail: organizacja.widowni@teatrvariete.pl / teatr@teatrvariete.pl, tel. 534 801 118 / 535 300 108).

Organizator:
Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Grunwaldzka 5
Rada Dzielnicy II Grzegórzki

Partnerzy:
Krakowski Teatr VARIETE
Fundacja Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Mikołaja
Radio Kraków

Koordynacja artystyczna festiwalu:
Agnieszka Radwan-Stefańska

W naszej witrynie wykorzystujemy poniższe cookies, jesli nie zaakceptujesz wszystkich, niektóre elementy strony mogą nie działać.