O spektaklu

Premiera: 25 czerwca 2024 r., godz. 19:00

Są takie utwory, bez których trudno sobie wyobrazić historię muzyki. Do nich można zaliczyć arcydzieło Georga Friedricha Haendla Water Music. Utwór skomponowany w 1717 roku, został prawdopodobnie wykonany w plenerze, być może na łodziach, podczas przejażdżki po Tamizie króla Jerzego I. Do takiego widowiska nawiązuje Cracovia Danza w spektaklu baletowym Muzyka na wodzie, uzupełniając Haendlowską „ścieżkę dźwiękową” o Wassermusik Georga Philippa Telemanna.

Spektakl "Muzyka na wodzie" jest widowiskiem barokowym, ze wszystkimi konsekwencjami tego terminu: z przepychem i dostojeństwem; fantazją i alegorycznymi postaciami; kostiumami, będącymi dziełami sztuki tak charakterystycznym dla tej epoki. Jego tematem stała się natura i jej liczne odsłony. Na scenie pojawiają się barokowe ogrody i uzdrowiska, które zaczynały wówczas stawać się modnymi sposobem spędzania wakacji. Nie brakuje też prezentacji alegorii wód mineralnych, które zaskakują fantazyjnymi kostiumami. W spektaklu znajduje się też miejsce na przedstawienie natury w całej swej okazałości, różnorodności i sile, zwłaszcza żywiołów, które fascynowały twórców i często były prezentowane w barokowych operach-baletach. Na scenie pojawia się też świat morskich i wodnych postaci: nimf, najad, trytonów. Ponadto twórcy sięgają do abstrakcji, by tańcem przedstawić zmienność natury, która nas otacza.

Przygotowania choreografii podjął się francuski mistrz tańca barokowego - Pierre-Francois Dollé, dla którego tańce takie jak m.in. menuet, sarabanda, gigue, canarie, bourree czy angielski kontredans, stały się punktem wyjścia do stworzenia choreografii opartej o zasady tańca barokowego.

Występują tancerze Baletu Dworskiego Cracovia Danza.

Czas trwania spektaklu: 60 minut

Twórcy

  • Scenariusz i reżyseria: Romana Agnel
  • Choreografia: Pierre-François Dollé
  • Muzyka: Georg Friedrich Händel
  • Muzyka: Georg Philipp Telemann
  • Kostiumy: Elżbieta Wójtowicz-Gularowska
  • Projekcje: Krzysztof Antkowiak
  • Światło: Dariusz Brojek

Bilety

  • 80 PLN Ulgowy
  • 100 PLN Normalny

Wydarzenia nadchodzące

0 events found ;(

W naszej witrynie wykorzystujemy poniższe cookies, jesli nie zaakceptujesz wszystkich, niektóre elementy strony mogą nie działać.