O SPEKTAKLU

W 340. rocznicę zwycięstwa króla Jana Sobieskiego pod Wiedniem Balet Cracovia Danza wznawia swój spektakl Sobieski i Marysieńka. Przedstawienie, które miało premierę w 2001 roku w Barcelonie, było prezentowane z dużym powodzeniem wielokrotnie w Polsce i zagranicą. Ostatni raz w Krakowie spektakl ten wystawiony został 10 lat temu. Teraz powraca do repertuaru Baletu Cracovia Danza - odświeżony i w nowej obsadzie.

Głośny romans, wielka miłość, szczęśliwe małżeństwo i wielka polityka połączyły Jana III  Sobieskiego i Marię Kazimierę d’Arquien. Niezwykła relacja królewskiej pary zawarta w Listach króla Jana do Marysieńki, stała się kanwą spektaklu  Sobieski i Marysieńka.  Akcję spektaklu, nawiązującego kompozycją do widowisk o tematyce heroiczno-mitologicznej, tworzą wydarzenia związane ze zwycięskim powrotem króla spod Wiednia. Poprzez taniec i pantomimę ukazane zostało oczekiwanie na zwycięzcę, a także wzruszające spotkanie małżonków po długim rozstaniu oraz wielkie widowisko przygotowane dla męża przez Marysieńkę.

Przedstawienie oddaje atmosferę polskiego królewskiego dworu, na którym w XVII wieku przenikały się kultury: polska, francuska i orientalna. Tanecznie rywalizują więc w spektaklu dworzanie polscy i francuscy, swoje umiejętności prezentują Turcy pokonani przez Sobieskiego i przywiezieni do Rzeczpospolitej...

Obsada:

Małgorzata Nabrzeska: Wenus, dwórka polska, pora roku, turczynka
Ewelina Keller: dworka francuska, pora roku, turczynka
Zuzanna Frank: dwórka Marysieńki, dwórka polska
Anna Szklener: dworka francuska, pora roku, turczynka
Anna Szczotka: Marysieńka (Maria Kazimiera de La Grange d’Arquien)
Georgij Andrejczenko: Hermes, dworzanin polski, turek
Krzysztof Antkowiak: Jan III Sobieski
Maxim Berko: dworzanin polski, turek
Filip Świeczkowski: Mistrz tańca
Iwan Zaharow: dworzanin polski, turek

Twórcy

  • Scenariusz, reżyseria, choreografia: Romana Agnel
  • Choreografia: Leszek Rembowski
  • Choreografia: Dariusz Brojek
  • Choreografia: choreografie oryginalne z XVII wieku
  • Kostiumy: Monika Polak-Luścińska
  • Kostiumy: Elżbieta Wójtowicz-Gularowska
  • Maski: Maciej Luściński

Bilety

  • Normalny 60 PLN
  • Ulgowy 50 PLN

Wydarzenia nadchodzące

0 events found ;(

W naszej witrynie wykorzystujemy poniższe cookies, jesli nie zaakceptujesz wszystkich, niektóre elementy strony mogą nie działać.