O SPEKTAKLU

Krakowski Teatr VARIETE zaprasza na entuzjastycznie przyjęty przez recenzentów i gorąco oklaskiwany w Londynie, Bilbao, Waszyngtonie, Chicago, Nowym Yorku i San Francisco monodram „Zapamiętaj. Świadectwo Jana Karskiego”.

"Zapamiętaj. Świadectwo Jana Karskiego" to więcej niż spektakl o niezwykłym losie kuriera Polskiego Państwa Podziemnego. Przedstawienie stawia pytania o postawę wobec przejawów zła, niesprawiedliwości i krzywdy. Mobilizuje do brania odpowiedzialności i zaangażowania w sprawy społeczne. Jana Karskiego zagra David Strathairn, nominowany do Oscara za film „Good Night And Good Luck”, znany także z filmów „Lincoln” i „Nomadland”. Jego kreacja została oceniona przez krytyków jako wybitna.

Strathairn będzie do nas mówił słowami jednego z największych polskich bohaterów, świadka II Wojny Światowej i zagłady, posłańca prawdy z okupowanej Europy do Wolnego Świata. W tym szczególnym momencie, gdy po sąsiedzku toczy się wojna w Ukrainie, uniwersalne przesłanie Karskiego brzmi szczególnie mocno i odnosi się do każdego z nas.

Sztuka zaprasza widza do zgłębienia własnej duszy. Czy robimy wystarczająco dużo, żeby pomagać innym? A może zbyt dużą uwagę przywiązujemy do tego, co nas dzieli? Washington Post

Renomowane gazety pisały, że jesteśmy świadkami wydarzenia nie tylko o charakterze emocjonalnym, ale przede wszystkim moralnym. Recenzenci podkreślali: aktualność przesłania, moc słowa, rolę jednostki, człowieczeństwo, oszczędność w środkach wyrazu oraz znakomitą grę aktora.

Współautor i reżyser spektaklu Derek Goldman to wielokrotnie nagradzany reżyser teatralny i dramaturg, v-ce przewodniczący Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Współscenarzystą jest Clark Young. Monodram powstał w Laboratory for Global Performance and Politics Uniwersytetu Georgetown, w którym przez 40 lat wykładał Jan Karski, przy wsparciu Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego i Jan Karski Educational Foundation.

Staraniem Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego i Jan Karski Educational Foundation spektakl zostanie pokazany w Polsce w czterech miastach:

Warszawa - Teatr Dramatyczny (25, 26.01),
Łódź - Artkombinat (29.01)
Kraków - Teatr VARIETE (01.02)
Poznań - Aula Artis (04.02)

Jan Karski - kurier Podziemnego Państwa Polskiego. Alarmował wolny świat o sytuacji w okupowanej Polsce i zagładzie narodu żydowskiego. Z narażeniem życia wielokrotnie przedzierał się z tajnymi informacjami przez okupowaną Europę. Chrześcijanin, człowiek sumienia, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, polski i amerykański patriota. Kawaler najwyższych odznaczeń: Virtuti Militari, Orderu Orła Białego i amerykańskiego Prezydenckiego Medalu Wolności. Profesor Uniwersytetu Georgetown. Autor książek: "Tajne Państwo", "Wielkie Mocarstwa wobec Polski: 1919-1945 od Wersalu do Jałty". Dziedzictwo Jana Karskiego jest ogromnie wymagające. Zobowiązuje do nieodwracania wzroku, gdy słabszemu dzieje się krzywda. Stawia dobro i interes drugiego człowieka ponad swój własny, egoizm zastępuje empatią, a strach, odwagą.

Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego prowadzi działalność od 2012 roku upowszechniając wartości uosabiane przez swojego patrona. Misją Fundacji jest popularyzacja współczesnego wymiaru dziedzictwa Jana Karskiego, a tym samym potrzeby zachowania najwyższych standardów służby publicznej, obrony praw człowieka i budowania relacji społecznych opartych na tolerancji i otwartości. Fundacja prowadzi działania w trzech obszarach: edukacji obywatelskiej, upamiętnianiu Jana Karskiego i jego wartości, budowaniu stosunków i relacji ze środowiskami bliskimi idei Patrona.

Partnerami wydarzenia są:

Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego, Laboratory for Global Performance and Politics, Teatr Muzyczny w Poznaniu, Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, Artkombinat w Łodzi, Krakowski Teatr VARIETE, Miasto Stołeczne Warszawa, Łódź, Kraków, Poznań oraz Muzeum Historii Polski.

Czas trwania spektaklu: 1h 25 min

Spektakl wystawiany w języku angielskim z polskimi i ukraińskimi napisami.

Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami i Davidem Strathairnem, wcielającym się w postać Jana Karskiego.

Twórcy

  • Reżyseria: Derek Goldman
  • Scenariusz: Clark Young, Derek Goldman

Bilety

  • 100 PLN

Nadchodzące wydarzenia

0 events found ;(

VARIETE-Brak-zdjecia-1

David Strathairn

Jan Karski

W naszej witrynie wykorzystujemy poniższe cookies, jesli nie zaakceptujesz wszystkich, niektóre elementy strony mogą nie działać.