O SPEKTAKLU

KRAKOWSKI TEATR VARIETE
na mocy porozumienia z Mischief Worldwide Ltd. przedstawia
Produkcję Mischief
PREMIERA, KTÓRA POSZŁA NIE TAK


Niefortunnie się złożyło, ale najdłużej grana komedia na West Endzie wprowadzi zorganizowany chaos również na deski Krakowskiego Teatru VARIETE. Przedstawiamy historię absolutnie (nie)doskonałą i z góry przepraszamy wszystkich zaangażowanych, ale tym razem naprawdę wszystko pójdzie NIE TAK. „Premiera, która poszła nie tak” (ang. „The Play That Goes Wrong”) w reżyserii Janusza Szydłowskiego rozpocznie swoją serię komicznych pomyłek 3 lutego 2024 r.

„Premiera, która poszła nie tak” opowiada historię (fikcyjnej) trupy teatralnej Cornley Polytechnic Drama Society, która wystawia sztukę kryminalną z lat dwudziestych, ale, jak sugeruje tytuł, wszystko, co tylko może pójść nie tak... właśnie tak się toczy! Gdy podłoga grozi zawaleniem i zewsząd spadają rekwizyty, pomylona kwestia wydaje się być najmniejszym problemem. Podatni na wypadki aktorzy (w podwójnej obsadzie) walczą przez dwa akty z licznymi przeciwnościami losu, aby przetrwać do ostatniej sceny, co rodzi serię komicznych zdarzeń i efektów. Nie wiemy czy uda im się rozwiązać zagadkę kryminalną, ale pamiętajcie, że w całym tym szaleństwie chodzi przede wszystkim o dobrą zabawę!

„The Play That Goes Wrong” z nagrodą dla najlepszej komedii w 2015 roku!

„The Play That Goes Wrong”, uhonorowana w 2014 roku nagrodą WhatsOnStage Award dla najlepszej nowej komedii, w 2015 roku Olivier Award dla najlepszej nowej komedii, a także Tony Award za przeniesienie na Broadway, to najdłużej grana sztuka w The Duchess Theatre (od otwarcia teatru w 1929 roku) i najdłużej grana komedia na West Endzie. W tym roku mija 11 lat od pierwszego pokazu na małej scenie legendarnego londyńskiego lokalu The Old Red Lion – gdzie obejrzało ją wtedy zaledwie czterech widzów – i nic nie wskazuje na to, żeby jej rozpęd miał wyhamować. Od swojej premiery została zagrana dla ponad dwumilionowej publiczności w ponad 35 krajach na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy, której unikano z obawy przed chłodnym przyjęciem…

Sukces spektaklu jest świadectwem ciężkiej pracy i determinacji grupy absolwentów aktorstwa na London Academy of Music and Dramatic Art, którzy założyli w 2008 roku agencję Mischief i rozpoczęli działalność jako improwizująca grupa komediowa. „The Play That Goes Wrong” została napisana wspólnie przez członków zespołu Mischief: Henry’ego Lewisa, Jonathana Sayera i Henry’ego Shieldsa. Spektakl został pierwotnie wystawiony na londyńskim West Endzie przez Kenny Wax Ltd. i Stage Presence Ltd. „Premiera, która poszła nie tak” jest prezentowana na licencji Mischief Worldwide Ltd. w wersji replica, zgodnie z którą, wszystkie elementy inscenizacji spektaklu, zostaną wiernie odwzorowane wobec pierwowzoru. Również działania marketingowe są prowadzone w zgodzie ze ścisłymi wytycznymi licencjodawcy.

Czas trwania spektaklu: 2 godz. 15 min (1 przerwa).

Twórcy

 • Scenariusz: Henry Lewis, Jonathan Sayer, Henry Shields
 • Tłumaczenie: Krystyna Podleska
 • Reżyser wersji oryginalnej : Mark Bell
 • Reżyser wersji polskiej: Janusz Szydłowski
 • Asystent reżysera wersji polskiej: Kamil Krupicz
 • Scenografia: Nigel Hook
 • Kostiumy: Roberto Surace
 • Światło: Ric Mountjoy
 • Dźwięk: Andrew Johnson
 • Opracowanie Muzyczne: Rob Falconer
 • Ruch Sceniczny i Sceny Walki: Dave Hearn

Bilety

 • Normalny 110 PLN

Nadchodzące wydarzenia

O MISCHIEF

Mischief Theatre Ltd. została założona w 2008 roku przez grupę absolwentów aktorstwa na London Academy of Music and Dramatic Art i rozpoczęła działalność jako improwizująca grupa komediowa. Mischief występuje w Wielkiej Brytanii i na arenie międzynarodowej z oryginalnymi tekstami oraz improwizacjami, a także prowadzi program warsztatów. Agencja nadal pozostaje własnością członków założycieli i jest przez nich kontrolowana, a na co dzień jej pracami kieruje grupa kreatywna na czele z dyrektorami Henrym Lewisem i Jonathanem Sayerem.

Przed pandemią Mischief posiadało w swoim repertuarze wiele produkcji granych w Nowym Jorku i Londynie. „The Play That Goes Wrong” (Duchess Theatre, granie wznowiono 18 czerwca 2021), „The Comedy About A Bank Robbery” (grana w Criterion Theatre przez cztery lata), a po rekordowym dwuletnim okresie na Broadwayu trafiła także na Off Broadway z "The Play That Goes Wrong" (New World Stages od 2019 roku, granie wznowiono w październiku 2021 roku, spektakl współprodukowany przez Kevina McColluma i JJ Abramsa). We wrześniu 2019 roku zespół został rezydentem Vaudeville Theatre na West Endzie ze spektaklem „Groan Ups”, po którym grał także „Magic Goes Wrong”. „Magic Goes Wrong” powróciło na West End na zamkniętą liczbę spektakli w The Apollo Theatre granymi od października 2021 roku. Inne produkcje Mischief, w tym „Peter Pan Goes Wrong”, regularnie objeżdżają Wielką Brytanię, USA i resztę świata.

W 2017 roku Mischief Theatre Ltd. oraz Kenny Wax & Stage Presence, producenci wszystkich firmowych produkcji na West Endzie, stworzyli Mischief Worldwide Ltd., aby zarządzać prawami do wszystkich projektów Mischief we wszystkich formatach. Mischief Worldwide Ltd., z siedzibą w Londynie, udziela licencji na prawa autorskie, znaki towarowe i inne własności Mischief producentom, dystrybutorom, wydawcom i innym podmiotom na całym świecie.

Mischief po raz pierwszy pojawił się w telewizji w ramach gali Royal Variety Performance w 2015 roku, a następnie w dwóch świątecznych programach specjalnych BBC One: „Peter Pan Goes Wrong” (2016) i „A Christmas Carol Goes Wrong” (2017). W 2018 roku Mischief Worldwide Ltd. i Anthology Group utworzyły Mischief Screen Ltd., niezależną firmę zajmującą się produkcją telewizyjną, kierowaną przez dyrektorkę generalną Hilary Strong. Ich nagrodzony przez Royal Television Society serial „The Goes Wrong Show” nadawany w BBC One został wyemitowany w grudniu 2019 roku ze specjalnym odcinkiem bożonarodzeniowym, kolejnymi odcinkami na początku 2020 roku oraz specjalnym odcinkiem świątecznym na Boże Narodzenie. Drugi sezon został wyemitowany we wrześniu 2021 roku na BBC One oraz iPlayer, gdzie trupa połączyła sagę rodzinną w stylu Downton Abbey i dramatem o ucieczce z więzienia w stylu amerykańskim, co rzecz jasna przyniosło katastrofalnie zabawne efekty.

Wszystkie firmy rozwijają się, tworzą i występują pod wspólną nazwą Mischief. Mischief opracowuje nowe dzieła komediowe dla teatru, telewizji, filmu i innych mediów.

W naszej witrynie wykorzystujemy poniższe cookies, jesli nie zaakceptujesz wszystkich, niektóre elementy strony mogą nie działać.