O spektaklu

Musical, który otworzył nowy rozdział w historii Broadwayu.

„RENT” to rewolucyjny musical Jonathana Larsona, który opowiada historię grupy młodych, ekscentrycznych ludzi, którzy na przełomie lat 80. i 90. walczą o swoje marzenia i uznanie w samym sercu nowojorskiego East Village, mierząc się na co dzień z biedą, wykluczeniem, narkomanią i epidemią AIDS. Spektakl jest hołdem dla współczesnej bohemy, która stawia kreatywność, indywidualność i niezależność ponad materialnymi korzyściami i dla której miłość jest najważniejszą miarą życia. Mimo że akcja „RENT” umiejscowiona jest w konkretnym momencie w historii, to dzięki uniwersalnym tematom, społecznej świadomości, różnorodności postaci oraz emocjonalnej głębi utworów, musical rezonuje z wieloma pokoleniami widzów.

„To może być Hair naszego pokolenia!”

Musical powstał na kanwie klasycznej opery „Cyganeria” z 1896 roku włoskiego kompozytora Giacomo Pucciniego, która opowiada o życiu paryskiej bohemy i została zainspirowana powieścią francuskiego pisarza Henriego Murgera „Sceny z życia cyganerii”. Prawie 100 lat od swojej premiery, po dzieło sięgnął nieustraszony i pełen pasji Jonathan Larson, amerykański kompozytor i dramaturg, który chciał przyciągnąć do teatru pokolenie MTV, słuchające namiętnie rocka i jego podgatunków, w szczególności grunge’u. Musical Larsona powstał z wyraźnymi wpływami rocka w muzyce, tekstach i aranżacjach.

Sztuka imituje życie

Na pomysł, aby odnowić klasyczną operę Pucciniego „Cyganeria” i umiejscowić ją na ulicach Nowego Jorku wpadł Billy Aronson, który pracował z Jonathanem Larsonem w początkowych fazach projektu. „RENT” nie jest bezpośrednio autobiograficzną historią samego Larsona, choć wiele elementów w nim zawartych zostało zainspirowanych przez doświadczenia, obserwacje i życie samego autora oraz ludzi z jego otoczenia. Larson był świadkiem trudności, z jakimi borykali się jego znajomi w Nowym Jorku podczas epidemii AIDS w latach 80. i 90. i wiele z tych doświadczeń znalazło odzwierciedlenie w fabule i postaciach „RENT”. Zdobywał materiał źródłowy uczestnicząc między innymi w spotkaniach Friends In Deed, organizacji non profit założonej w odpowiedzi na kryzys AIDS. Z kolei warunki życia bohaterów musicalu wcale nie odbiegają znacząco od tych, w których Larson mieszkał wraz ze swoim przyjacielem Jonathanem Burkhartem w latach 80. w nowojorskiej dzielnicy SoHo.

Żałoba i sukces

Jonathan Larson zmarł niespodziewanie w noc poprzedzającą premierę. Musical zadebiutował na Off-Broadwayu, na scenie New York Theatre Workshop, 25 stycznia 1996 roku. Spektakl wyreżyserował Michael Greif. Przychylne recenzje, artykuły w prestiżowych magazynach, emisja utworów na antenach radia, a także tragiczne okoliczności śmierci autora, przyniosły musicalowi ogólnokrajową sławę w zaskakującym tempie, która skutkowała przeniesieniem tytułu na deski broadwayowskie do Nederlander Theatre, zaledwie kilka miesięcy od premiery. Musical otrzymał w 1996 r. nagrodę Pulitzer Prize za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dramatu, cztery nagrody Tony Award, w tym w kategorii Najlepszy Musical oraz 6 nagród Drama Desk Award. W 2005 roku powstała filmowa adaptacja w reżyserii Chrisa Columbusa, w której wystąpiło sześciu z ośmiu członków oryginalnej, broadwayowskiej obsady. Ostatni spektakl został wystawiony na Broadwayu 7 września 2008 roku. Na przestrzeni 12 lat wystawiono go 5124 razy, co plasuje go na 10 miejscu najdłużej granych musicali broadwayowskich. Doczekał się adaptacji scenicznych w wielu krajach na całym świecie, również w Polsce. Ostatnia rodzima premiera odbyła się w 2014 r. w Teatrze Rampa w Warszawie w reżyserii Jakuba Szydłowskiego.

Premiera w Krakowskim Teatrze VARIETE

Premiera musicalu „RENT” odbędzie się w Krakowskim Teatrze VARIETE 7 grudnia 2024 roku. Za reżyserię i inscenizację spektaklu odpowiedzialny jest Jakub Wocial, laureat Teatralnej Nagrody im. Jana Kiepury w kategorii „Najlepszy Wokalista Musicalowy” w 2018 roku, który ma na swoim koncie m.in. reżyserię rock opery „Jesus Christ Superstar” czy widowiska muzycznego z największymi przebojami grupy Queen „Rapsodia z Demonem”. Współreżyserem, inscenizatorem oraz choreografem widowiska jest Santiago Bello, pochodzący z Hiszpanii tancerz i choreograf, zdobywca Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury dla najlepszego tancerza musicalowego w 2019 roku oraz autor choreografii do takich spektakli jak „Jesus Christ Superstar”, „Rapsodia z Demonem”, „Kobiety na skraju załamania nerwowego” czy „Broadway Exclusive”. Zespół muzyczny poprowadzi Marta Zalewska, wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów i multiinstrumentalistka, zwyciężczyni konkursu Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu w 2016 roku, laureatka konkursu Czwórki Polskiego Radia „Wydaj płytę z Będzie Głośno", dzięki której ukazał się jej debiutancki album oraz laureatka konkursu „Męskie Granie Young” w 2019 roku. Kostiumy przygotuje Dorota Sabak-Ciołkosz, scenografka, stylistka i charakteryzatorka, która w 2019 roku otrzymała Teatralną Nagrodę im. Jana Kiepury w kategorii „Najlepsze Kostiumy” do musicalu „Koty”. Scenografię opracuje Marta Mojnowska, która od wielu lat współpracuje z wieloma polskimi teatrami i operami jako projektant i wykonawca.

Premiera: 7 grudnia 2024 r.

Spektakl z muzyką na żywo. 

Spektakl rekomendowany dla widzów od 12 roku życia. 

RENT został pierwotnie wyprodukowany w Nowym Jorku przez New York Theatre Workshop, a na Broadwayu przez Jeffreya Sellera, Kevina McColluma, Allana S. Gordona i New York Theatre Workshop.

Prezentowane w porozumieniu z Music Theatre International www.mtishows.eu.

Twórcy

  • Muzyka, libretto: Jonathan Larson
  • Aranżacje muzyczne: Steve Skinner
  • Oryginalna koncepcja / dodatkowe teksty: Billy Aronson
  • Nadzór muzyczny i dodatkowe aranżacje : Tim Weil
  • Dramaturg: Lynn Thomson
  • Tłumaczenie: Andrzej Ozga
  • Reżyseria i inscenizacja: Jakub Wocial, Santiago Bello
  • Choreografia: Santiago Bello
  • Kierownictwo muzyczne: Marta Zalewska
  • Kostiumy : Dorota Sabak-Ciołkosz
  • Scenografia: Marta Mojnowska

Bilety

  • 160 PLN

Wydarzenia nadchodzące

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

VARIETE-Brak-zdjecia-1

Jan Traczyk

Roger Davis
VARIETE-Brak-zdjecia-1

Jakub Wocial

Roger Davis
VARIETE-Brak-zdjecia-1

Wojciech Bochra

Mark Cohen
VARIETE-Brak-zdjecia-1

Michał Słomka

Mark Cohen
VARIETE-Brak-zdjecia-1

Malwina Kusior

Mimi Márquez
VARIETE-Brak-zdjecia-1

Marta Zalewska

Mimi Márquez
VARIETE-Brak-zdjecia-1

Patryk Bartoszewicz

Tom Collins
VARIETE-Brak-zdjecia-1

Kamil Olczyk

Tom Collins
VARIETE-Brak-zdjecia-1

Krystian Embradora

Angel Dumott Schunard
VARIETE-Brak-zdjecia-1

Jakub Szyperski

Angel Dumott Schunard
VARIETE-Brak-zdjecia-1

Natalia Kujawa

Maureen Johnson
VARIETE-Brak-zdjecia-1

Małgorzata Majerska

Maureen Johnson
VARIETE-Brak-zdjecia-1

Sabina Karwala

Joanne Jefferson
VARIETE-Brak-zdjecia-1

Julia Pawlak

Joanne Jefferson
VARIETE-Brak-zdjecia-1

Michał Domagała

Benjamin "Benny" Coffin III
VARIETE-Brak-zdjecia-1

Kamil Krupicz

Benjamin "Benny" Coffin III
VARIETE-Brak-zdjecia-1

Maja Frejtag

Zespół
VARIETE-Brak-zdjecia-1

Vitalik Havryla

Zespół
VARIETE-Brak-zdjecia-1

Łukasz Kamiński

Zespół
VARIETE-Brak-zdjecia-1

Justyna Kolenda

Zespół
VARIETE-Brak-zdjecia-1

Wiktoria Krakowska

Zespół
VARIETE-Brak-zdjecia-1

Klaudia Kulejewska

Zespół
VARIETE-Brak-zdjecia-1

Bartosz Łyczek

Zespół
VARIETE-Brak-zdjecia-1

Paulina Mróz

Zespół
VARIETE-Brak-zdjecia-1

Dominik Rybiałek

Zespół
VARIETE-Brak-zdjecia-1

Anna Maria Wicka

Zespół

W naszej witrynie wykorzystujemy poniższe cookies, jesli nie zaakceptujesz wszystkich, niektóre elementy strony mogą nie działać.