BIOGRAM

Aktor, reżyser, pedagog, doktor sztuk teatralnych w zakresie dyscypliny artystycznej. Absolwent krakowskiej PWST.

W czasie studiów był jednym z założycieli i aktorem Teatru STU. Współzałożyciel „Grupy Proscenium” przy Teatrze Rozmaitości w Krakowie.

W 1983 roku emigrował z Polski. Mieszkał we Włoszech gdzie studiował język włoski, literaturę oraz dramat w Instituto Dante Alighieri w Bolonii, równocześnie pracując jako pedagog w Instituto Superiore di Studi Musicali „O. Vecchi – A. Tonelli” w Modenie i Carpi. Na zaproszenie emigracyjnego Teatru Nowego przeprowadził się do Londynu, gdzie przez dwanaście lat występował na scenie, założył Teatr Impresaryjny oraz prowadził i reżyserował kabaret Od A Do Z, z którym zjeździł Wielka Brytanię, Stany Zjednoczone, Kanadę, Szwecję i Amerykę Łacińską.

Teatr Variete Janusz Szydłowski

DOROBEK ARTYSTYCZNY

Na Scenie Pod Ratuszem nowohuckiego Teatru Ludowego wyreżyserował w 1997 „Perły Kabaretu Mariana Hemara”, w których także wystąpił, a w 1998 „Wieczór kawalerski” Robina Hawdona, nominowanego do Krakowskich Złotych Masek jako najlepszy spektakl roku. Farsę tę reżyserował następnie w Katowicach, Sosnowcu i Tarnowie.

Realizował również: „Stosunki na szczycie”, „Najstarszą profesję” i „Bez seksu, proszę”.

Wraz z Janem Polewką napisał scenariusz i wyreżyserował „Andę” – pierwszy spektakl dyplomowy Wydziału Wokalno-Aktorskiego w krakowskiej PWST, spektakl ten ma formę muzyczno-kabaretowego wieczoru opartego na utworach Andy Kitschmann.

Dla Teatru Bagatela oraz warszawskiego Teatru Komedia przygotował musicalową adaptację „Tajemniczego ogrodu” (1999), również wyróżnianą. Na scenie Opery Krakowskiej wyreżyserował światową prapremierę musicalu Stevena Markwicka „Mały Lord” (2011), a dla Teatru STU współprzetłumaczył i wyreżyserował komedię taneczną „To tylko miłość”.

W 2005 w ramach programu „Niepełnosprawny artysta”, wyreżyserował adaptację andersenowskich „Dzikich łabędzi” z udziałem niewidomych i słabowidzących aktorów – amatorów.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

Z licznych nagród artystycznych i wyróżnień teatralnych wymienić należy:

  • Złoty Ekran za rolę Janoty w spektaklu Teatru TV „Gody życia” w reż. M. Prusa (1970)
  • Złotą Maskę za reżyserię „Tajemniczego ogrodu” w Teatrze Bagatela (2001)
  • Honorowe Wyróżnienie „Złoty Liść Retro” za reżyserię „Pereł Kabaretu Mariana Hemara” w Teatrze Rampa (2008)

a przede wszystkim:

  • Odznaczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gloria Artis” (2009) oraz
  • Medal Prezydenta Miasta Krakowa „Honoris Gratia” (2011).

KONTAKT

Mail: sekretariat@teatrvariete.pl

W naszej witrynie wykorzystujemy poniższe cookies, jesli nie zaakceptujesz wszystkich, niektóre elementy strony mogą nie działać.