Świętujemy pierwszy rok „Opery za trzy grosze” w repertuarze Variete!
Historia Mackiego Majchra, herszta bandy ulicznych rzezimieszków, znana jest na całym świecie. Jako jedno z najciekawszych dzieł w historii teatru muzycznego i dramatycznego, „Opera…” odniosła sukces międzynarodowy. W repertuarach teatralnych pojawia się od czasu swojej premiery w 1928 roku, a jej treść pozostaje niezmiennie aktualna.
Pomimo sugestywnego tytułu pod względem muzycznym operą nie jest. Nie usłyszymy rozbudowanych arii, kunsztownych recytatywów czy chórów. Twórca muzyki „Opery za trzy grosze” — Kurt Weill stworzył bowiem nowy typ teatru muzycznego — dostępny i powszechnie zrozumiały, z muzyką, w której brzmią rytmy taneczne foxtrota i tanga, jazz oraz klimat kabaretów oraz kawiarni.
W Krakowskim Teatrze VARIETE reżyser Jerzy Jan Połoński połączył w jednym spektaklu teatr formy, dramatyczny i teatr tańca, teatr plebejski z mieszczańskim. Wprowadził magię, iluzję, pantomimę i efekty pirotechniczne.
Podczas kolejnego spotkania z cyklu „Artyści Variete”, którego gościem będzie Jerzy Jan Połoński, zapytamy o to, jakimi filmami zainspirował się reżyser, tworząc spektakl? Czy „Opera za trzy grosze” to romans czy kryminał? oraz ... czy teatr jest jak cyrk?
Poszukamy też odpowiedzi na fundamentalne pytania stawiane przez głównego bohatera „Opery za trzy grosze”, Mackiego Majchra: - Czymże jest skok na bank wobec założenia banku? Czymże jest usunięcie człowieka wobec kupienia człowieka?
Na spotkanie zapraszamy w sobotę 1 lutego, tuż po spektaklu.
Jerzy Jan Połoński — aktor, muzyk, pedagog i reżyser spektakli w teatrach dramatycznych, muzycznych i lalkowych m.in. w Teatrze Muzycznym w Gdyni, Teatrze Rozrywki w Chorzowie, Teatrze Powszechnym w Łodzi, Teatrze Rampa w Warszawie, Teatrze Groteska w Krakowie. Występował z krakowską kabaretową Formacją Chatelet, znany jest również z programów rozrywkowych i kabaretowych w TVP 2 i TVN oraz seriali telewizyjnych („M jak Miłość”, „39 i pół”, „Klan”, „Na Wspólnej”, „Ojciec Mateusz”).
Spotkania „Artyści Variete” odbywają się po wybranych spektaklach i przybliżają twórców związanych z Krakowskim Teatrem Variete. Są okazją do poznania ich nieco bliżej, porozmawiania, zadania pytań oraz do zapoznania się z tajnikami ich pracy za kulisami teatru.
___________________________________________________________________________
Premiera spektaklu w Variete miała miejsce 19 stycznia 2019 roku. Jest to więc doskonała okazja, by na spektakle 1 i 2 lutego wprowadzić specjalną promocję. W terminie od 20 stycznia do 2 lutego obniżamy ceny biletów! Radzimy się spieszyć, pula biletów w cenie promocyjnej jest ograniczona!