O SPEKTAKLU

Bez seksu proszę to brytyjska farsa napisana przez Alistaira Foota i Anthony'ego Marriott'a, mistrzów tego gatunku. Od premiery, która odbyła się w Londynie w 1971 roku, do 1987 roku, kiedy to tytuł został zdjęty z afisza, zagrano go prawie 7 tysięcy razy! W 1973 roku sztuka została przeniesiona na duży ekran. Zarówno na West Endzie, jak i w filmie, wystąpiły największe gwiazdy Londynu.

Choć wizyta kuriera zwiastuje na ogół coś miłego – w przypadku młodego małżeństwa Hunterów jest początkiem nieprawdopodobnej historii. Frances, żona Petera Huntera – młodego bankiera, składając zamówienie na skandynawskie szkło, nie spodziewa się, że w paczce, która zostanie dostarczona do ich mieszkania mieszczącego się nad bankiem, w którym pracuje Peter, znajdzie materiały pornograficzne. Para, obawiając się wywołania obyczajowego skandalu, do spółki z Brianem – ich przyjacielem, próbuje za wszelką cenę pozbyć się tej nieprzyzwoitej przesyłki. Sprawę komplikuje dodatkowo pojawienie się Eleanor – matki Petera, Pana Bromheada – jego szefa, inspektora bankowego – Pana Needhama, Paula – nadinspektora policji, a także… dwóch dam lekkich obyczajów.

Spektakl w Krakowskim Teatrze VARIETE wyreżyseruje Janusz Szydłowski. Za scenografię oraz kostiumy odpowiedzialna będzie Anna Sekuła.

Bez seksu proszę to klasyka gatunku jakim jest farsa. Konstrukcja scenariusza spektaklu daje zarówno aktorom, jak i reżyserowi niemałe pole do popisu. Mieszanka nieprawdopodobnych wydarzeń, błyskotliwych dialogów oraz szybkiej akcji bez wątpienia zapewni widzom Teatru VARIETE niezapomnianą rozrywkę.

Czas trwania spektaklu: 2 godz. 10 min (1 przerwa)

Spektakl przeznaczony jest dla widzów od 16 roku życia.

Twórcy

 • Autorzy: Anthony Marriott i Alistair Foot
 • Reżyser: Janusz Szydłowski
 • Tłumaczenie: Krystyna Podleska
 • Tłumaczenie: Anna Wołek
 • Scenografia i kostiumy: Anna Sekuła
 • Udźwiękowienie: Ignacy Matuszewski
 • Choreografia: Jarosław Staniek
 • Choreografia: Katarzyna Zielonka
 • Asystentka reżysera: Barbara Garstka

Bilety

 • Normalny 80 PLN
 • Ulgowy 70 PLN

Nadchodzące spektakle

Zdjęcia

VARIETE Bez seksu proszę 01
VARIETE Bez seksu proszę 01
VARIETE Bez seksu proszę 02
VARIETE Bez seksu proszę 03
VARIETE Bez seksu proszę 04
VARIETE Bez seksu proszę 05
VARIETE Bez seksu proszę 06

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Premiera: 5-6.06.2021 r.

Od reżysera:

Kiedy przed laty byłem pedagogiem na Wydziale Aktorskim w krakowskiej PWST, ówczesny rektor prof. Jacek Popiel zaproponował mi przewód doktorski, a sam wymyślił tytuł mojej pracy: „Współczesne problemy sztuki aktorskiej w repertuarze komediowo-farsowym”. Wtedy tekst farsy prowokował jakiś utwór muzyczny, był swoistą partyturą działania. Słowo, ruch, światło to elementy, które budują formę muzyczną utworu farsowego. Właśnie dlatego takie utwory nadają się idealnie na muzyczną scenę VARIETE, na której od początku jej istnienia współpracujemy z grupą znakomitych, młodych, śpiewających aktorów z całej Polski. Jestem ogromnie szczęśliwy, że właśnie tu udało mi się zebrać tą znakomitą aktorską „orkiestrę”. Ci młodzi artyści wyzwalają we mnie nową energię, dzięki której czuję, że robimy coś fajnego. Pragnę pokazać, że właśnie w naszym Teatrze aktorzy mają możliwość zabawy z tekstem farsowym. Dla mnie farsa jest jak muzyka.

Bez seksu proszę, mimo iż jest sztuką lekką, zdecydowanie nie jest łatwym tytułem do realizacji. Konstrukcja scenariusza daje zarówno aktorom, jak i reżyserowi wiele możliwości interpretacyjnych. Od samego początku pracy nad tekstem zespół musi wzajemnie zarażać się „abstrakcyjną wyobraźnią”, niezbędną do tego, aby sprostać wyzwaniu, jakim jest utwór farsowy.

Farsa musi mieć tempo i rytm na tyle szybkie, aby widz nie miał czasu zastanowić się nad logiką i prawdopodobieństwem zdarzeń.

W naszej witrynie wykorzystujemy poniższe cookies, jesli nie zaakceptujesz wszystkich, niektóre elementy strony mogą nie działać.