O SPEKTAKLU

"Do dwóch razy sztuka” to słodko-gorzka komedia na dwoje aktorów, autorstwa dramaturga Barry’ego Creytona, który napisał ją dla swojej wieloletniej przyjaciółki, aktorki Noeline Brown oraz samego siebie. Prapremiera odbyła się we wrześniu 1987 roku w Ensamble Theatre w Sydney. Spektakl zyskał uznanie krytyków i szturmem zdobył serca widzów, torując sztuce drogę do sukcesu również poza granicami kontynentu. Już rok po australijskiej prapremierze, została przeniesiona na deski West Endu. Do tej pory przetłumaczono i wystawiono ją aż w 25 językach.

Jako dwa główne źródła inspiracji do jej powstania, Creyton wskazuje dramaty „Życie prywatne” Noëla Cowarda oraz „Kto się boi Virginii Woolf” Edwarda Albeego. „Do dwóch razy sztuka” iskrzy od brawurowych dialogów, ciętych ripost, niefortunnych przypadków i zachowań, ujętych w zabawnym tonie. Pod przykrywką komizmu skrywa się jednak wzruszająca historia dwójki ludzi, którzy nie mogą bez siebie żyć i jednocześnie nie mogą żyć ze sobą.

Wszystko zaczęło się w pewien piękny, deszczowy dzień, w godzinach szczytu, na ulicach West Side Highway. Ona wjechała w tył jego samochodu, on zaczął na nią wrzeszczeć, po czym zaprosił ją na kolację… Alexandra i George. Wytworni, eleganccy, kulturalni, około czterdziestki. Niegdyś małżeństwo, udane w 75%, jak twierdzi Alexandra, bądź w 50%, jak twierdzi George, spotykają się przypadkiem w restauracji, pięć lat po rozwodzie. Niewinny flirt prowadzi do rozliczeń przeszłości, ale staje się dla nich również nowym początkiem. Czy ta dwójka ma szansę na porozumienie, nawet jeśli na pytanie odpowiadają pytaniem?

Reżyserką spektaklu "Do dwóch razy sztuka" jest Anna Gryszkówna, dla której bogatym źródłem inspiracji stała się filmowa twórczość Woody’ego Allena. Na ulice Nowego Jorku przeniesie widzów z pomocą Karoliny Łucji Bramowicz, autorki projektów kostiumów i scenografii, Karoliny Gębskiej, odpowiedzialnej za reżyserię światła oraz Michała Lamży, dzięki któremu ze sceny wybrzmią standardy klasyki amerykańskiego jazzu i muzyki rozrywkowej w zupełnie nowych aranżacjach. Utwory wykona na żywo pięcioosobowy zespół pod kierownictwem Olega Sznicara.

W głównych rolach występują Barbara Kurdej-Szatan oraz Michał Staszczak, znani widzom Krakowskiego Teatru VARIETE jako Roxie Hart i Billy Flynn z kultowego musicalu „Chicago” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka.

Premiera: 21 stycznia 2023 r. 

Czas trwania spektaklu: 2 godz. 10 min (1 przerwa).

Spektakl z muzyką na żywo.

Spektakl wystawiany z angielskimi napisami.

 

Twórcy

  • Autor sztuki: Barry Creyton
  • Reżyseria: Anna Gryszkówna
  • Tłumaczenie: Krystyna Podleska
  • Scenografia i kostiumy: Karolina Łucja Bramowicz
  • Reżyseria światła: Karolina Gębska
  • Opracowanie muzyczne: Michał Lamża
  • Kierownictwo muzyczne: Oleg Sznicar

Bilety

  • Normalny 85 PLN
  • Ulgowy 70 PLN

Nadchodzące wydarzenia

ZDJĘCIA

01_1U8A1499
01_1U8A1499
02_1U8A1618
03_1U8A1795
04_1U8A1782
04_1U8A3495
05_1U8A1937

Dowiedz się więcej

1U8A7331_292x376

Barbara Kurdej-Szatan

Alexandra
1U8A7189_292x376

Michał Staszczak

George

W naszej witrynie wykorzystujemy poniższe cookies, jesli nie zaakceptujesz wszystkich, niektóre elementy strony mogą nie działać.